Commanderij
 
Het Commanderij College
Ga direct naar
AlgemeenHavo-VwoVmbo-Pro
 
 
 
Home > Algemeen > Commanderij
COMMANDERIJ COLLEGE


De naam van onze school heeft met de geschiedenis van Gemert-Bakel te maken. Wist je dat Gemert een wel heel bijzondere geschiedenis heeft? Het is eeuwenlang een zelfstandig staatje geweest.


Eerst waren de Heren van Gemert eigenaar van het gebied. Toen trad een van deze Heren toe tot de Duitse Orde en ging op kruistocht in Palestina. Dat betekende helaas zijn einde. Hij liet het grondgebied van Gemert na aan de Duitse Ridderorde. Deze priester- en ridderorde bezat in Gemert, Bakel, De Mortel en Handel een heleboel grond, boerderijen, kerken en scholen. In het centrum van Gemert bouwde de orde een kasteel.


De baas van de Duitse Orde, de grootmeester, verdeelde zijn gebieden in balijen. Je kunt ze vergelijken met onze tegenwoordige provincies. Aan het hoofd van zo’n balije stond een landcommandeur. Iedere balije was weer onderverdeeld in commanderijen met aan het hoofd daarvan een commandeur. Commanderij Gemert viel onder de balije Alden Biesen (België). Deze balije bestond uit maar liefst 350 commanderijen. Andere commanderijen waren Maastricht, Luik, Aken en Vught. In de vijftiende eeuw was Gemert uitgegroeid tot de voornaamste commanderij van Alden Biesen en het kasteel tot een belangrijk bestuurlijk centrum voor Gemert en verre omgeving. Tot 1805 is Gemert een min of meer zelfstandig gebied geweest. Wist jij dat nou?


Bron: Heemkundekring “De Kommanderij”